Mestská časť Košice-Kavečany - Geografia

   KONTAKT  |  MAPA WEBU  |  RSS  | VYHĽADÁVANIE  
   KAVEČANY  |  OBČAN  |  NÁVŠTEVNÍK   

Geografia

Letecký pohľad na Kavečany z juhovýchodu

Mestská časť Košice - Kavečany sa nachádza severozápadne od centra Košíc v nadmorskej výške 453 m n.m. Zastavané územie má rozlohu  500 hektárov, ostatná časť katastra cca 600 hektárov. Od mesta je oddelená záhradkárskou  oblasťou Suchá dolina. Vďaka prírodnej hranici si, aj napriek bezprostrednej blízkosti východoslovenskej metropoly ( 6 km ), zachovala vidiecky ráz. Dnes žije v Kavečanoch 1 235 obyvateľov.

Sakrálnou dominantou je Kostol sv. apoštolov Petra a Pavla. Okraje ciest zdobia viaceré kríže, či kaplnky. Pôsobí tu moderná materská škola, obyvatelia majú dobrý prístup k verejným službám či už priamo v Kavečanoch alebo v meste. Vyhľadávané obyvateľmi centra mesta sú Kavečany prevažne pre rekreačné možnosti. Bohatú ponuku služieb vrátane ubytovania poskytuje rovnomenný lyžiarsky areál s umelým zasnežovaním. Sú tu výborné podmienky pre zjazdové aj bežecké lyžovanie. Jedinečnou atrakciou v celom kraji je letná bobová dráha. Do katastra Kavečian patrí najväčšia zoologická záhrada na Slovensku a tretia v Európe. Popri hlavnej činnosti zaujme svojich návštevníkov i bohatým kultúrno-vzdelávacím programom a atrakciami pre deti.

Okolitá príroda ponúka možnosť absolvovania mnohých turistických trás cez Hrešnú na Vysoký vrch a širokého atraktívneho okolia Čiernej hory. Botanickou atraktivitou je prírodná pamiatka Kavečianska stráň . Má rozlohu 31 933 m2. Na jej území je zaznamenaný výskyt chráneného a ohrozeného ponikleca veľkokvetého (Pulsatilla grandis). Taktiež sa tu vyskytuje ľan žltý (Linum flavum), orlíček obyčajný (Aquilegia vulgaris) a iné druhy xerotermickej vegetácie. Kavečanmi preteká potok Hrubša.

Obyvatelia obce udržiavajú tradície predkov. Hlavným nositeľom zvyklostí je folklórny súbor Kavečianka s bohatým  repertoárom. K najvýznamnejším športovým udalostiam v Kavečanoch radíme každoročný polmaratón a najnovšie aj motokrosové preteky. Bohatá spolková činnosť prispieva k zvyšovaniu kvality života. Kavečany sú miestom ideálnym pre rodiny s deťmi. Čo nenájdete tu, ponúkne Vám priľahlá metropola.

 


ilustračné ilustračné ilustračné